Et tu, Brute?

M.Ö. 44 yılında Caesar’a (Sezar) yapılan suikastta 23 bıçak darbesi aldığı ancak bu darbelerden sadece bir tanesinin ölümcül olduğu söylenir. İlginç bir şekilde boynuna gelen öldürücü darbe Casca tarafından gerçekleştirilen ilk bıçak darbelerinden birisi değildir.

Caesar’ı öldüren darbe, saldırganlar arasında kendisine oldukça güvendiği Brutus’ü de gördükten sonra aldığı bıçak darbelerinden birisidir. Bu yüzden de bu ihanetin karşısında son sözünün “Sen de mi Brutus!” olduğu söylenir. Hatta Shakespeare olayı daha da dramatize etmek için bu cümleye “Öyleyse yıkıl Caesar.” sözlerini de eklemeyi uygun bulmuştur!

Hayatımızdan Brutus’leri bulup çıkarmak çok zor ama Brutus’lerin hayatımıza girmesine engel olabiliriz belki de…

Prof. Dr. Mustafa Zihni TUNCA

Next Post

Tavşan dağa küstüğünde önce dağın haberi olur...

Cum Şub 15 , 2013
Yanlış biliyorsunuz, tavşan dağa küstüğünde ilk önce dağın haberi olur! Çünkü dağın görkemi onun azametli yüksekliğinden değil, çevresinde toplanan küçük ama ona değer katan şeylerden gelir… O küçücük tavşancıklar dağın eteklerinde huzurla eğlenirken anlam bulur dağın büyüklüğü. O yüzden de sessizce izler durur çevresindeki canlıları. Gölgesiyle güneşten, çalılarıyla tehlikelerden korur. […]

Benzer yazılar...

%d blogcu bunu beğendi: